To, co za nami, i to, co przed nami, ma niewielkie znaczenie
Olivier Wendell Holmes
w porównaniu z tym, co jest w nas.
W coraz bardziej wymagającym i konkurencyjnym środowisku zawodowym, firmy potrzebują osób niezależnych i odpowiedzialnych, zdolnych do szybkiego dostosowywania się do złożonego i zmieniającego się otoczenia. Menadżer musi rozwijać umiejętności słuchania, budowania relacji międzyludzkich i komunikacji, aby motywować swój zespół do odnoszenia sukcesów.
Poza prostym nabyciem kompetencji menadżerskich, dobry przywódca musi być świadomy swoich mocnych stron i obszarów rozwoju, zalet, sensu swojej pracy oraz, co więcej,- swojego planu na życie. Tu właśnie pojawia się coaching kariery.
Proces coachingu pozwala zmienić nie tylko sposób działania, ale i sposób życia. Praca z coachem jest też drogą do lepszego poznania samego siebie i innych, wyjaśnić różne czynniki, które mają wpływ na sytuacje osobiste i zawodowe, a co za tym idzie, przyjąć odpowiedni dystans w podejmowaniu decyzji.
Coaching kariery jest więc odpowiedzią na potrzebę przyspieszenia rozwoju zawodowego, a także głębokiego przeanalizowania sytuacji, w momencie gdy wszelkie nasze starania i chęci kończą się niepowodzeniem. Coaching pomaga też sytuacji mierzenia się z trudną decyzją zawodową – pomaga dogłębnie przeanalizować swoje motywacje oraz podjąć właściwe kroki. W przypadku awansu lub przekwalifikowania coaching pomaga przygotować się do podjęcia nowych ról i obowiązków.
Nie tylko sukces zawodowy, ale też satysfakcja z pracy sprawia, że czujemy się szczęśliwi i spełnieni. Coaching zawodowy jest zatem skierowany do: